Home > Pupils > Pupil Achievements

Pupil Achievements

 

2014

 

  • 10thNational Wushu Competition
    • Samantha Seah – 4th for International Nanquan
    • Samantha Seah – 5th for Duan Cudgel
    • Eunice Woo – 5th for Duan Spear
    • Eunice Woo – 6th for International Changquan
    • Marcus Soo – 10th for Duan Broad Sword
  • National i-Trail Competition – First in Primary School Category
  • Singapore Youth Festival Arts Presentation 2014 – Choir awarded Certificate of Distinction
  • Singapore Youth Festival Arts Presentation 2014 – Malay Dance awarded Certificate of Distinction
  • Singapore Youth Festival Arts Presentation 2014 – Chinese Dance awarded Certificate of Distinction

 

 

2013 

 

  • Frank Cooper Sands Award for Scouts Silver Award (For assessment year 2012)
  • 9th National Primary School Wushu Competition
    • Eunice Woo – 3rd  for Duan Changquan;
    • Samantha Seah – 3rd   for Duan Nanquan;
    • 4th for Group Quanshu
  • MediaCorp DV Campus 2012 – Video submitted awarded “Best Learning Experience” Award in 2013
  • National Photography Festival (Primary Schools) – Submission by Tee Yu Ling of Pri 6 awarded Best Picture Award
  • Inter-Primary Tchoukball Championship 2013 – Both Senior Girls and Senior Boys crowned Champion
  • Asia Pacific Tchoukball Competition (Pattaya, Thailand) – Pupil Ang Wei Jie selected to represent Singapore in the Under-12 competition.

  

2012

 

  • “Through a Different Lens” Photography Competition by Dialogue in the Dark – Cheyenne Kor of Class 5/4 won 3rd  Prize in the Primary Schools Category

  • Eye Care Week 2012 Photography Competition by Health Promotion Board - Nurusshifa Bte Mohd Sazali of Class 3/3 won 1st Prize (There were 900 entries in total)

  • Community in Bloom Competition by NParks – Gold

  • MOE-HPB CHERISH Award – Silver

  • Singapore Youth Festival Central Judging Malay Dance Category - Silver

  • Singapore Youth Festival Central Judging Chinese Dance Category – Silver

  • Singapore Youth Festival Central Judging Choir – Silver

  • Frank Cooper Sands Award for Scouts – Silver

  • National Primary School Photography Competition -  3rd

  • YMCA Story-Telling Competition – Wee Liang Sheng of Class 5/1 was awarded Silver Honour Roll

 

2011

  • Serangoon District Founder's Day – 2nd position for scouting race
  • Top three prizes in the P3-P4 Sudoku Challenge at Mendaki Math Festival
  • Singapore & ASEAN Schools Maths Olympiad – 5 Gold, 6 Silver
  • Average mean for Computer Skills Assessment by University of New South Wales above Singapore mean.
  • 12th National Design Competition by Ngee Ann Polytechnic - Merit Award (Ong Rouyi), Best in Visual Communication Design (Ang Wan Leng) and Overall Bronze Award (Ang Wan Leng) out of 135 entries from 29 schools
  • West Zone Tchoukball Carnival 2011 – came in 3rd
  • 2011 World Youth Tchoukball Championship - SHRI NESSH MUTHU represented Spore and came in 3rd
  • "Bukit Timah District Sixer Training Camp held on 23-25 Apr, Rachel Tan of 4'3 was  awarded Best Girl Scout"
  • Friends of Singa –  Merit Award
  • Tamil Language Competition 2011"  - ANAND SELVIN ALAN has won the Consolation Prize
  • HDB's Heartland Beat Art Competition 2011 - Pandora Han, P4 - Category B, 3rd Prize
  • Interschool Tchoukball Competition 2011 – Girls Team came in 1st and Boys Team came in 2nd

 

2010

 

  • Singapore Youth Festival Central Judging: Choir – Bronze
  • YMCA Mandarin Speaking Awards Lower Pri category (3rd prize)
  • Singapore Shell Youth Science Festival E Journal Competition - Let's Explore! (3rd prize & Merit prize)
  • JAL 11th World Children's Haiku Contest 2009-2010. Pupil’s entry selected as one of the outstanding entries fromSingaporeto be sent to the JAL Foundation,Tokyo.
  • National Chinese On-the-spot Poetry Competition – Merit award
  • National Chinese Poetry Competition - 2 Gold, 1 Silver and 3 Bronze award
  • Malay Language National Blogging Competition 2010
  • Pri School Category (out of 8 submissions, 7 came  in top 12, and pupils won the 1st & 3rd prize, 4 consolation prizes, and 1 awarded the Lang Ambassador title)
  • National ML Storytelling Competition – 1 Gold and 1 Silver

 

2009

 

  • National iSports Media Challenge 2009 Pri School Category (3rd prize)
  • Sony Creative Science Award 2009 ScizKid P1/P2 Category (Merit Award)
  • 9th Ho Peng Kee Student Talent Competition Avid Readers Contest P1-3 Category (2nd prize)

2008

 

 

  • Solar City Competition (Most Functional Project Award) 
  • Malay Language National Blogging Competition Pri School Category (1st prize)
  • Kids' Biennale Art competition: On-The-Spot Art Competition – Public’s Choice Lower Pri Category (1st prize)